Kotor

Kotor, Czarnogóra

Miasto portowe i siedziba gminy Kotor w południowo-zachodniej części Czarnogóry. Położone nad Zatoką Kotorską, na krańcu Zalewu Kotorskiego, na wybrzeżu Adriatyku. Miasto otoczone jest z trzech stron masywami górskimi: Lovćen, Vrmac i Dobrota.

zakhyntos

Zakhyntos, Grecja

Grecka wyspa należąca do archipelagu Wysp Jońskich, nazwana przez Wenecjan kwiatem Wschodu, zachwyca swoim naturalnym pięknem, urokliwymi zatoczkami, krystalicznie czystym morzem o wszystkich odcieniach turkusu i błękitu oraz niezliczoną ilością kwiatów i drzew cytrusowych.

Alcázar, Hiszpania

Alcázar, Hiszpania

Budowla obronna wzniesiona na terenie starego miasta w hiszpańskiej Segowii, położona na skalnym wzniesieniu ponad zbiegiem rzek Eresma i Clamores, w pobliżu gór Sierra de Guadarrama.

Alcázar powstał jako twierdza, ale na przestrzenie lat pełnił także funkcje pałacu królewskiego, więzienia i siedziby szkoły artylerii. Początki jego budowy sięgają czasów panowania arabskiego, pierwsze wzmianki pochodzą jednak z roku 1120, czyli 32 lata po odzyskaniu miasta przez chrześcijan. Według badań archeologicznych wzgórze było używane już w czasach rzymskich.

Jaskółcze Gniazdo

Jaskółcze Gniazdo, Rosja

Pomnik architektury na Krymie, położony na skale Aj-Todor w miejscowości Haspra koło Jałty. Neogotycki zamek według projektu rosyjskiego architekta, Leonida Sherwooda, został wybudowany w 1911 lub 1912 r., na szczycie wysokiego na 40 m klifu Aurora

Barcelona

Barcelona, Hiszpania

Miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, około 120 km na południe od grzbietu Pirenejów i granicy hiszpańsko-francuskiej. Stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii.

Założona jako rzymskie miasto w starożytności, w średniowieczu Barcelona stała się stolicą Hrabstwa Barcelony i Marchii Hiszpańskiej. Dziś miasto jest jednym z wiodących na świecie turystycznych, gospodarczych, targowo-wystawienniczych i kulturalno-sportowych centrów, stając się metropolią o znaczeniu globalnym

Paryż

Paryż, Francja

Stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju.

Miasto ma układ koncentryczny z rozchodzącymi się gwiaździście bulwarami. Jego oś stanowi wcięta dolina Sekwany, która dzieli Paryż na dwie części: prawobrzeżną (północną) Rive Droite oraz lewobrzeżną (południową) Rive Gauche

Naxos

Naxos, Grecja

Największa wyspa archipelagu Cyklady, pow. 448 km², 12089 mieszkańców, choć ich liczba zmienia się silnie w zależności od pory roku.
Według mitologii greckiej to właśnie na Naksos Tezeusz porzucił Ariadnę; motyw ten w sztuce został utrwalony m.in. w operze „Ariadna na Naksos” Porpory.

Wyspa Madera

Madera, Portugalia

Portugalski archipelag położony na Oceanie Atlantyckim, odkryta w 1418 roku przez Portugalczyków zmuszonych do przybicia do brzegu przez sztorm

Wenecja

Wenecja, Włochy

Miasto i gmina na północy Włoch nad Adriatykiem. Przez ponad tysiąc lat (726–1797) miasto było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej. Niegdyś była jedną z morskich i handlowych potęg Morza Śródziemnego.

Klif na wyspach owczych

Jezioro Sørvágsvatn, Wyspy Owcze

Największe jezioro Wysp Owczych, znajdujące się na wyspie Vágar. Zajmuje ono 3,56 km², czyli ponad trzy razy więcej od drugiego Fjallavatn. Posiada łagodnie opadające brzegi.